نگاهي به سازمان جهاد دانشگاهي خوزستان

بر اساس تعريف شوراي عالي انقلاب فرهنگي، "جهاد دانشگاهي" نهادي است عمومي و غيردولتي، زير نظر شوراي عالي انقلاب فرهنگي، داراي شخصيت مستقل و از لحاظ اداري، استخدامي و مالي تابع مقرراتي است كه در چارچوب اختيارات قانوني به تصويب هيات امناي جهاد دانشگاهي مي‌رسد.

 

*       گسترش تحقيقات و شكوفايي روحيه تتبع و استعدادها در سطح جامعه براي نيل به خوداتكايي

*        توسعه امور فرهنگي در سطح جامعه از طريق همكاري با حوزه، دانشگاه و ساير مراجع و نهادهاي فرهنگي

*       گسترش طرح‌هاي كاربردي و نيمه صنعتي از طريق پيوند با مراكز علمي و تحقيقاتي

*       پيگيري طرح‌هاي تحقيقاتي جهاد تا پايان مرحله نيمه صنعتي و صنعتي

*        ارائه خدمات علمي و فني در زمينه‌هاي مختلف مورد نياز جامعه

از وظايف اين نهاد انقلابي است.

 

*    مجموعه جهاد دانشگاهي داراي 43 واحد در استان‌هاي مختلف کشور است که 13 واحد آن در شهر تهران و 30 واحد در مراکز استان‌ها استقرار دارند؛ همچنين سه پژوهشگاه و 24 پژوهشكده، 27 سازمان، مركز، مؤسسه و شركت به ثبت رسيده، يك مجتمع تحقيقاتي و 2 پارك علم و فناوري نيز تحت پوشش اين نهاد فعاليت مي‌کنند.

 

*       جهاد دانشگاهي در استان خوزستان در همان سال‌هاي ابتدايي پس از پيروزي انقلاب اسلامي و هم‌زمان با تشکيل اين نهاد انقلابي در کشور، فعاليت خود را در استان آغاز کرد و در طول سال‌ها فعاليت توانسته خدمات بسيار ارزنده‌اي را به جامعه ارائه دهد.

*      سازمان جهاد دانشگاهي خوزستان داراي معاونت‌هاي فرهنگي، آموزشي، پشتيباني و پژوهشي است و در ذيل معاونت پژوهشي اين سازمان، مرکز خدمات تخصصي پزشکي جهاد دانشگاهي خوزستان از سال 63 تاکنون در حال ارائه خدمات تخصصي بهداشتي و درماني به مردم شريف منطقه است.

 

*** مرکز خدمات تخصصي پزشکي جهاد دانشگاهي خوزستان ***


*    در حيطه خدمت‌رساني به مردم در سال 63 و بحبوهه جنگ تحميلي که شايد کسي حاضر به سرمايه‌گذاري در استان نبود، "آزمايشگاه تشخيص طبي مستضعفان جهاد دانشگاهي" راه‌اندازي شد و اين آزمايشگاه از آن زمان تاکنون توانسته است به‌عنوان يک آزمايشگاه مرجع خدمات ارزنده‌اي به مردم ارائه کند.

*     به‌تدريج در کنار اين آزمايشگاه، با راه‌اندازي کلينيک‌هاي جهاد دانشگاهي و به‌دنبال آن داروخانه 13 آبان، مجموعه کامل پزشکي به نام "مرکز پزشکي جهاد دانشگاهي" در درون استان شکل گرفته است.

*    در حال حاضر مرکز خدمات تخصصي و پژوهشي پزشکي جهاددانشگاهي خوزستان، به‌عنوان يکي از معتبرترين و پرقدمت‌ترين مراکز پزشکي استان با ارائه پيشرفته‌ترين خدمات آزمايشگاهي، تشخيصي، کلينيکال و پاراکلينيکي نقش مهمي در حفظ و ارتقاء سلامت مردم منطقه ايفا مي‌کند.

 

 

*       اين مرکز با عنوان مرکز پزشکي شماره ? هم‌اکنون با بخش‌هاي ذيل در حال ارائه خدمات تحقيقاتي، ‌درماني و تخصصي به مردم شريف اهواز و استان خوزستان است:

 

*       آزمايشگاه تشخيص طبي و پاتولوژي

شامل بخش هاي:

*       پاتولوژي - سيتولوژي - خون‌شناسي - هورمون‌شناسي - ميکروب‌شناسي - انگل‌شناسي و قارچ‌شناسي -  ايمني‌شناسي - سرولوژي - بيوشيمي-  ايمونوفلوئورسانس - الکتروفورز

*       آزمايشگاه تشخيص مولکولي (PCR)

*       پلي‌کلينيک تخصصي و فوق تخصصي

شامل بخش‌هاي:

*       کلينيک عمومي، تخصصي و فوق تخصصي پزشکان (شامل بخش‌هاي: قلب و عروق، داخلي، گوش، حلق و بيني، زنان و زايمان، ارتوپدي، توانبخشي، اطفال، ارولوژي، غدد و متابوليسم، روماتولوژي، جراحي عمومي، گوارش و اندوسکوپي, مشاورتغذيه و رژيم درماني)

*       کلينيک دندانپزشکي عمومي و تخصصي

*        کلينيک سونوگرافي و راديولوژي (راديولوژي - ماموگرافي - سونوگرافي ساده - سه‌بعدي -چهاربعدي - داپلر)

*       کلينيک خدمات تخصصي دستگاهي پزشکي (دانسيتومتري - اکوکارديوگرافي - نوار عصب و عضله - نوار قلب - آندوسکوپي - نوار مغز - کلونوسکوپي - استروبوسکوپي حنجره - تست UBT - نمونه‌برداري از غده تيروئيد -  شنوايي‌سنجي (اديومتري) - نوار ريه (اسپيرومتري) - شستشوي گوش)

*       داروخانه شبانه‌روزي 13 آبان

Normal 0 false false false false EN-US X-NONE FA